یکشنبه, 17 شهریور 1392 ساعت 14:44

مکری با «ماهی و گربه» در جشنواره ونیز افتخار آفرید

هفتادمین جشنواره فیلم ونیز درحالی با معرفی مستند «Sacro Gra » به عنوان برنده شیر طلا پایان یافت که فیلم «ماهی و گربه» از ایران موفق به کسب جایزه ویژه بخش "افق‌های نو" شد.

به گزارش ایسنا، هفتادمین دوره جشنواره فیلم ونیز به عنوان قدیمی‌ترین رویداد سینمایی جهان شب گذشته (شنبه) با معرفی برگزیدگان به کار خود خاتمه داد و هیات داوران به ریاست «برناردو برتولوچی» فیلم مستند «Sacro Gra » به کارگردانی «جیان فرانکو روسی» از ایتالیا را به عنوان برنده شیر طلا انتخاب کردند.

این فیلم مستند درباره زندگی در اتوبانی است که در اطراف شهر رم قرار دارد.

به گزارش اسکرین دیلی، فیلم «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری از ایران نیز موفق به کسب جایزه ویژه بخش "افق‌های نو" برای مضمون خلاقانه شد. شهرام مکری در دومین تجربه کارگردانی خود که فیلمنامه آن را خودش نوشته، ماجرای گروهی از دانشجویان و جوانان را روایت می‌کند که در جریان سفر به شمال کشور و حضور در یک اردو درگیر اتفاقات عجیبی می‌شوند.

جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی جشنواره به «الکساندروس آوراناس» از یونان برای فیلم «خانم خشونت» اعطا شد.

فیلم «سگ‌های ولگرد» ساخته «تای مینگ لیانگ» محصول مشترک تایوان و فرانسه را به عنوان برنده جایزه بزرگ هیات داوران معرفی شد.

در بخش بهترین بازیگری «تمیس پانو» برای فیلم «خانم خشونت» به عنوان بهترین بازیگر مرد معرفی شد و «النا کوتا» نیز جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را گرفت.

همچنین «استیو کوگان» و «جف پوپ» جایزه بهترین فیلمنامه بخش رقابتی را برای «فیلومنا» ساخته استفن فریرز دریافت کردند و جایزه ویژه هیات داوران نیز به فیلم «همسر افسر پلیس» ساخته فیلیپ گرونلینگ از آلمان رسید.

جایزه شیر آینده جشنواره ونیز امسال به انتخاب هیات داوران به فیلم «سایه سفید» ساخته «نواز داشه» محصول مشترک ایتالیا‌، آلمان و تانزانیا اعطا شد.

جایزه فیپرشی هفتادمین جشنواره ونیز در بخش رقابتی به «تام در مزرعه» به کارگردانی «خاویر دولان» رسید و جایزه بهترین فیلم اول بخش افق‌ها و هفته منتقدین به «اتحاد» به کارگردانی «آنا اودل» رسید.

همچنین در بخش جوایز کلاسیک ونیز‌، فیلم «بازی دوگانه» ساخته «گیب کلینگر» به عنوان بهترین مستند انتخاب شد.

۱۳۹۲/06/17

لینک خبر

JoomShaper