چهارشنبه, 31 ارديبهشت 1393 ساعت 11:25

«ماهی و گربه»،«پرویز»، «برلین منفی هفت» در فستیوال فیلم‌های ایرانی آلمان

pic«ماهی و گربه» به کارگردانی شهرم مکری و تهیه‌کنندگی سپهر سیفی یکی از هشت فیلم ایرانی شرکت کننده در فستیوال فیلم‌های ایرانی آلمان است.

سیامک پورشریف رییس هیات مدیره نخستین فستیوال فیلم‌های ایرانی در آلمان، جزئیات اولین دوره برگزاری این جشنواره در شهر کلن آلمان را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری اولین فستیوال فیلم های ایرانی در آلمان صبح امروز سی ام اردیبهشت با حضور سیامک پورشریف رییس هیات مدیره این فستیوال، شهرام مکری مسئول انتخاب فیلم ها و فرهاد توحیدی سخنگوی خانه سینما در ساختمان خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای مراسم سیامک پورشریف درباره ایده شکل‌گیری این جشنواره گفت: من سال ها است که فعالیت های خود را در سینمای ایران آغاز کردم و مدت 25 سال است که در این کشور زندگی می کنم. 2 سال گذشته فیلم «برلین منفی هفت» را با رسانه های تصویری کار کردم. فیلم «چمدان» مانی حقیقی هم یکی دیگر از پروژه هایی بود که تهیه کنندگی آن را بر عده داشتم. این دو فیلم به مساله مهاجرت اشاره می کند. همه فکر می کنند که مهاجرت مساله ساده ای است و اختلاف‌های فرهنگی باعث ایجاد این سوءتفاهم‌ها می شود.

پورشریف ادامه داد: سینمای ایران سال ها است که در عرصه بین المللی شناخته شده است و هر چه قدر تعامل با دنیا بیشتر باشد ارتباط سازنده‌ای میان سینمای اروپا و ایران شکل می‌گیرد. بر همین اساس تصمیم گرفتیم که فستیوالی را با موضوع فیلم های ایرانی در کشور آلمان برگزار کنیم. این فستیوال در شهر کلن آلمان برگزار خواهد شد و فیلم‌های مستند و کوتاه که در جشنواره‌های مختلف برگزیده شدند در این فستیوال به نمایش در می آیند.

به گفته وی، در تماس با خانه سینما شناسایی فیلم‌ها صورت گرفته و این نهاد فیلم‌ها را در اختیارشان گذاشته است. وی از فرهاد توحیدی تشکر کرد که در این مسیر همراهی کرده است.

این تهیه‌کننده سینمای ایران یادآور شد: از فیلمسازان مستند خارجی دعوت کردیم که در این فستیوال حضور پیدا کنند. کسانی که به این فستیوال دعوت شدند افرادی هستند که با سینمای ایران غریبه نیستند و به نوعی با این جنس سینما آشنایی دارند.

پورشریف درباره محل برگزاری و زمان این فستیوال گفت: شهرداری کلن برای برگزاری این جشن به ما کمک ویژه کرد و یکی از سالن های شهر کلن را برای برگزاری این فستیوال در اختیار قرار داد. این فستیوال از 8 تا 12 خرداد در شهر کلن برگزار می شود.

پور شریف در بخش دیگری از حرف هایش عنوان کرد: این قبیل اقدامات باید به بخش خصوصی واگذار شود زیرا بخش دولتی درگیر مشکلات خودش است و نمی تواند در این بحث ها مشارکت کند. این قبیل اقدامات باعث تبادل فرهنگی میان کشورها می شود و به اعتقاد من برگزاری این فستیوال سرآغاز همکاری‌های مشترک میان ایران و آلمان و تولید اثرهای مشترک است.

وی ادامه داد: این اولین دوره برگزاری این فستوال است و ما تصمیم داریم که این برنامه را در سال آینده هم اجرایی کنیم. در پاییز امسال هم برنامه ای خواهیم داشت که جزئیات آن را به زودی خواهم گفت.

پورشریف درباره فیلم های بلندی که قرار است در این جشنواره اکران شوند، بیان کرد: فیلم های «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری، «پرویز» مجید برزگر و «برلین منفی هفت» رامتین لوافی‌پور به اضافه پنج فیلم دیگر در این فستیوال برای مخاطبان اکران خواهند شد.

در ادامه مراسم فرهاد توحیدی گفت: یکی از مشکلات عمده سینمای ایران مساله تامین سرمایه و ضعف بخش خصوصی است. ضعف این بخش باعث شده است که میدان در دست دولت بیفتد. در طول 10 سال گذشته به دولت وابسته شدیم و بخش خصوصی از دور خارج شد.

توحیدی ادامه داد: باید از همه ظرفیت های سینمای ایران در عرصه بین المللی استفاده شود. برگزاری هفته های فیلم برای سینمای ایران اقدام بسیار قابل توجه ای است اما سینمای ایران باید از اکران بین المللی سهم داشته باشد. فستیوالی که آقای پورشریف پایه‌گذار آن است این فرصت را ایجاد می‌کند تا سینمای ایران یک گام به اهدافش نزدیک شود.

شهرام مکری کارگردان سینما و مسئول انتخاب فیلم های مستند و کوتاه درباره نحوه انتخاب فیلم ها گفت: برای برگزاری این فستیوال زمان اندکی داشتیم. سالانه در سینمای ایران بیش از 1000 فیلم کوتاه تولید می شود و ما زمان این را نداشتیم که از میان این فیلم ها برای فستیوال کلن استفاده کنیم. این بود که تصمیم گرفتیم فیلم های مستند و کوتاه را از میان فیلم های برگزیده در دو سال اخیر انتخاب کنیم. تعداد 17 فیلم کوتاه و مستند برای حضور در این فستیوال انتخاب شدند که این جمع بندی نهایی هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه و مستند خانه سینما بوده است.

مکری در پایان یادآور شد: قرار است تعدادی از این فیلم ها از سوی شبکه آرت آلمان خریداری شوند و این اتفاق خوشایندی برای سینمای ایران آینده خواهد بود و باعث تعامل بیشتر میان سینمای ایران با کشورهای مختلف اروپایی خواهد شد.

JoomShaper